Ankara Kalkınma Ajansı Üniversitelerde Sosyal Girişimciliği TanıttıAnkara Kalkınma Ajansı gençler arasında sosyal girişimcilikle ilgili farkındalığı artırmak ve programı tanıtmak amacıyla, Ankara’da bulunan dokuz üniversitede bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdi. Büyük ilgi gören bilgilendirme toplantılarına, Başka Bir Okul Mümkün Meraklı Kedi Ankara Eğitim Kooperatifi, Migport, Joon ve Anlatan Eller gibi alanında iyi uygulama örneği teşkil eden sosyal girişimlerin temsilcileri de katılım sağlayarak, deneyimlerini gençlerle paylaştı.

Ankara’da sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon ekosistemini güçlendirerek toplumsal sorunlara etkili, sürdürülebilir çözümler bulmayı ve toplumsal sorunların çözümünde bir model olarak sosyal girişimciliği yaygınlaştırmayı amaçlayan Ankara Kalkınma Ajansı, Gençler için Sosyal Girişimcilik Programı’nı düzenliyor. Program ile gençlerin sosyal girişimcilik ile ilgili farkındalıklarının artırılması ve başarılı sosyal girişimcilik modellerinin hayata geçirilmesine destek olunması hedefleniyor.

 

Ankara Kalkınma Ajansı gençler arasında sosyal girişimcilikle ilgili farkındalığı artırmak ve programı tanıtmak amacıyla, Ankara’da bulunan dokuz üniversitede bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdi. Büyük ilgi gören bilgilendirme toplantılarına, Başka Bir Okul Mümkün Meraklı Kedi Ankara Eğitim Kooperatifi, Migport, Joon ve Anlatan Eller gibi alanında iyi uygulama örneği teşkil eden sosyal girişimlerin temsilcileri de katılım sağlayarak, deneyimlerini gençlerle paylaştı.

 

Ankara Kalkınma Ajansı sosyal girişimcilik bilgilendirme toplantıları, 20 Aralık 2018 tarihinde Ankara Üniversitesi’nde Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirilen etkinlik ile başladı. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık’ın açılış konuşmalarıyla başlayan toplantı, Ankara Kalkınma Ajansı uzmanlarının sosyal girişimcilik alanında bilgilendirmeleri ve sosyal girişimcilerin deneyim paylaşımları ile devam etti.

 

Sosyal girişimcilik bilgilendirme toplantıları;  25 Şubat 2019 tarihinde Sosyal Hizmetler Bölümü iş birliği ile Hacettepe Üniversitesi’nde, 25 Aralık 2018 tarihinde Başkent Üniversitesi ve Hacıbayram Üniversitesi’nde;  20 Şubat 2019 tarihinde İşletme Bölümü Sosyal Girişimcilik dersinde ve 28 Şubat 2019 tarihinde Hult Prize ODTÜ ekibinin iş birliği ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, 1 Mart 2019 tarihinde Endüstri Mühendisliği Topluluğu (IESC)  iş birliği ile Atılım Üniversitesi’nde, 4 Mart 2019 tarihinde ASBÜ Sosyal İnovasyon Merkezi ev sahipliğinde ve Rektör Prof. Dr. Mehmet Barca’nın katılımı ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde, 11 Mart 2019 tarihinde ise Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşti.

 

Program kapsamındaki son bilgilendirme toplantıları ise 13 Mart 2019 tarihinde Anlatan Eller sosyal girişiminden Pelin Baykan’ın katılımı ile Gençlik Araştırma ve Uygulama Merkezi ev sahipliğinde Hacettepe Üniversitesi’nde ve İstasyon TEDU Sosyal İnovasyon Merkezi ev sahipliğinde TED Üniversitesi’nde düzenlendi. Program kapsamında Ankara Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen toplam 11 toplantı ile 650 gence ulaşılarak sosyal girişimcilikle ilgili farkındalıkları artırıldı. Düzenlenen bilgilendirme etkinliklerine konuk edilen sosyal girişimlerin kurucuları, kendi deneyimlerini gençlerle paylaşma imkanı bulurken, aynı zamanda yeni sosyal girişimler için de ilham oldu.

 

31 Mart 2019’a kadar başvuruları kabul etmeye devam edecek olan Gençler için Sosyal Girişimcilik Programı’na ilişkin detaylar, Ankara Kalkınma Ajansı ve Sosyal Girişim Ankara web sitelerinde yer alırken, programla ilgili tüm gelişmeler Sosyal Girişim Ankara’ya ait sosyal medya hesaplarından aktarılıyor.